1.Ortaksofra Nedir?

Satıcı ve alıcıyı ortak paydada buluşturan, komşuluk veinsan ilişkilerini geliştiren, ev hanımlarının kendi evlerinde istihdamedilmesini sağlayan, israfı engellemeye çalışan, farklı sofralarda aynı yemeğiyemenin mutluluğunu ve güvenini yaşatan, paylaşma kültürünü yayan ve dahabirçok konuda toplumda yemek odaklı sosyal etki yaratan bir girişimiz. Ortaksofra.com olarak ülkenin en sağlıklı, en temiz ve enlezzetli ev yemeklerini en basit yolla insanlarla buluşturan Türkiye’nin EnBüyük Yemek Odaklı Sosyal Ağı olma vizyonuyla yola çıktık.

2. Nasıl Üye Olabilirim?

Ana sayfada bulunan Alıcıveya Satıcı Üye kaydı yaparak üyelik formunu doldurabilirsiniz. Üyelik tamamenücretsiz ve çok kolay. Kayıt sırasında kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz.Bizler şifrenizi hiç bilmeyeceğiz. Ortaksofra üzerinden gerçekleşen işlemler mesafelisözleşmeler yönetmeliği kapsamında sayılmamaktadır.

3. Şifre veyaKullanıcı Adımı Unutursam, Ne Yapmalıyım?

Hemen kayıt olurkenverdiğiniz e-posta adresinizi size soracağız; e-posta adresinizi girdiğinizdehiçbir sorun yok. Kullanıcı adınız ve şifreniz girmiş olduğunuz e-postaadresine hemen sistem tarafından gönderilecektir. Önemli olan sizin yemeğinizeen kısa sürede ulaşmanız.

4. Satıcı Yemeklerini Nasıl Sunacak?

Çok basit. Yap, çek, yükle vesat. Her Satıcı Üye gün içinde yaptığı yemeğin/yemeklerin fotoğrafını çeker,sistemin istediği gerekli bilgileri yazar ve anlık olarak sisteme yükler.Dileyen Satıcı Üye yaptığı yemeğin/yemeklerin yapım aşamasında en fazla 30saniyelik video çekimi de yapıp sisteme kaydedebilir.

5. Alıcı Yemeği Nasıl Sipariş Edecek?

Yemek siparişi vermek içinöncelikle Sofranıza en az bir ürün eklemelisiniz. Sofranızın altındagörebileceğiniz Soframı Onayla bağlantısına tıklayarak sepetinizi onaylayıp,sonraki adımda da gönderim yapılmasını istediğiniz adresi ve ödeme şekliniziseçerek ve sonrasında Sipariş Ver bağlantısına tıklayarak siparişiniziverebilirsiniz. Sipariş Notu Ekle bölümünden Satıcıya özel istekleriniz içinnot bırakabilirsiniz. Siparişinizde bir hata olduğunu düşünüyorsanız siparişözeti sayfamızdan sipariş veremden önce ilgili değişiklikleri ve güncellemeleriyapabilirsiniz. 

6. Yemek Teslimatı Nasıl Olacak?

Gel-al veya evlere teslimseçenekleriyle gerçekleşecektir. İstanbul genelinde Sco ile yaptığımızişbirliği ile Scotty kuryeleri ile gerçekleştirilecektir. Alıcı siparişverirken gel-al mı evlere teslim mi seçeneklerini tıklayarak kendisine en uygunteslimatı seçebilir. Amacımız yemeği size en hızlı en basit yolla ulaştırmak.

 

7. Ortaksofra’nın Mobil Uygulaması Var mı?

Web sayfayla başladığımızhizmetimize ek olarak en yakın zamanda hızlı ve kolay anlaşılabilen mobiluygulamamızı da hayata geçireceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımız aralıksızdevam etmektedir.

8. Telefon İleSipariş Verebilir Miyim?

Maalesef, yemekler evlerden geleceği için telefon ilesipariş verilememektedir. Fakat, Online yemeksiparişi vermenin telefonla sipariş vermeye göre kıyaslanamaz avantajları var.En basit olarak telefondaki meşgul sesini duymayacak ve beklemeyealınmayacaksınız. Siparişinizin en küçük detayları bile çok daha doğru birşekilde ulaştırılacak. Ek olarak sizin tüm adres bilgilerinizi kayıt altındatuttuğumuzdan sipariş bilgilerinizi sadece bir kere giriyorsunuz ve bu bilgilerher siparişinize otomatik olarak ekleniyor. İşten çıkıp, okuldan dönüp evedöneceksiniz ama çıkışta yemeğinizin hazır olmasını istiyorsunuz, siparişsaatinizi ona göre girin, eve döndüğünüzde yemeğiniz sizi bekliyor olsun.

9. SiparişimSatıcıya Ne Zaman Ulaşıyor?

Bizim web sitemiz üzerindenverdiğiniz sipariş, bizim kendi üzerimizde çalışan yazılımı uyarıp gerekliSatıcıya gerekli parametrelerle tüm sipariş bilgisini yolluyor. Bizim içinsiparişin geliş süresi ve detayları çok önemli çünkü biliyoruz ki yemeğinizsıcak ve ne kadar çabuk gelirse o kadar memnun olacaksınız.

10. Satıcıya MesajGönderebilir Miyim veya Satıcıyı Arayabilir Miyim?

Üye Satıcımız telefon bilgilerini paylaşmışsa arayabilir,detaylı bilgi alabilirsiniz. Sipariş verirken siparişinize not ekleyerek hiçaramayla uğraşmadan siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

11. Siparişimiİptal, Silmek veya Değiştirmek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Siparişleriniz ile ilgili her türlü işlemi Soframpenceresinden yapabilirsiniz. Siparişinizi, sipariş esnasında tamamlamadansilebilir veya değiştirebilirsiniz. En yakın evden yemek alacağınız içinsiparişinizi tamamladıktan sonra teslim saatinden 2 saat önce iptaledebilirsiniz. İptal durumunda ödediğiniz ücret 5 iş günü içinde Satıcınınonayı ile tarafınıza iade edilecektir.

 

12. FavorilerimiNasıl Kullanabilirim?

Sayfanızda bulunan¨Favorilerim¨e tıklayarak favori siparişlerinize ve favori ürünlerinize ulaşabilirsiniz.Sizler Alıcı olarak kayıt yaptığınızda, Favori ürünler bölümünde, sipariş veripbeğendiğiniz ürünleri kaydedebilirsiniz, daha sonrasında aramadan sofranızaekleyebilirsiniz. Favori siparişlerim bölümünde daha önce vermiş olduğunuz vefavori sipariş olarak işaretlemiş olduğunuz siparişlerinizi görebilirsiniz.Sizler Satıcı olarak kayıt yaptığınızda, kendi sayfanızda yer alan Favorilerimpenceresine en lezzetli yaptığınız yemekleri favoriniz olarak kaydedip bir isimverebilir ve bir açıklama yazabilirsiniz. Böylece siparişler de alabilirsiniz.

13. Ortaksofra’da Fiyatları Kim Belirliyor?

Her şehrin yaşam pahalılığı göz önünde bulundurularakfiyatlar belirlenir. Satıcılar gün içinde pişirdiği yemeği/yemekleri satışaçıkarırken piyasa koşullarını göz önünde bulundurup fiyat belirler. Belirlenenfiyat bizler tarafından onaylandıktan sonra sistem satışa çıkarır. Ortaksofra,belirlenen fiyatı arttırma veya indirme hakkına sahiptir. Alıcı Üye ve SatıcıÜye için en iyi fiyat uygulamasını yapacağız.

14.Ortaksofra’da Yemek Seçimi Nasıl Yapılır?

Alıcı girişiyle kayıtyaptıktan sonra isteğe göre yemek, konum, teslimat ve ödeme seçenekleri ileilgili filtrelemeleri girdikten sonra, sistem size en yakın evlerde satışaçıkarılan yemekleri gösterir. Yemek seçiminizi yapmak için istediğinizyemeğin üzerine tıklayıp Ürün Detay penceresini açmalı ve ilgili opsiyonseçimlerinizi yaparak Soframa Ekle butonuna tıklayarak ürünüsepetinize eklemelisiniz. Böylece birbirine en yakın mesafedeki alıcıve satıcıların birbiriyle eşleşmesi sağlanarak hızlı bir şekildealışverişin yapılması sağlanır.

15.Ortaksofra’da Ödemeyi Nasıl Yapacağım?

Siparişinizin ödemesi sipariş anında internetten Online Kredi Kartı yoluylaya da siparişi teslim alırken kapıda Nakit, Kredi Kartı gibi yöntemlerleyapılabilir. Ancak istediğiniz şekilde ödemenizi yapabilmek için siparişiniziSipariş Ver butonun atıklayarak tamamlamadan önce, Ödeme Şekli Seçimi panelindenseçmelisiniz. Eğer Online Kredi Kartı yoluyla ödemeyi seçtiyseniz, Kredi KartıNumaranızı ve CVV bilgisini girerek ödemenizi yapabilirsiniz. Siparişiniziverdikten sonra ekranda Siparişiniz İletildi mesajınızı takiben karşınızaçıkacak ekranda,ödeme bilgilerinizin de olduğu Sipariş Özetinizigörebilirsiniz.

16. Puanlarımı Nasıl Kullanacağım?

Her siparişte 10 TL’ye kadar verilen siparişler için 1 puan, 11-30 TL için 3puan, 31 TL ve üzeri için 5 puan Yiyen üyeye verilir. Biriken puanlar yemekalırken ödeme niyetine kullanılır.Puanlarınız kullanabilmeniz için en az 20puan biriktirmeniz gerekir.

  

17.Puanlama ve Yorumlama Sistemi Nedir?

Puanlama ve değerlendirme sistemi kullanıcılarımızın verdikleri siparişleripuanlaması için yaratılmıştır. Hem Alıcı Üye Satıcı Üye hem de Satıcı Üye AlıcıÜyeyi değerlendirebilecek. Alıcı olarak; verdiğiniz siparişi puan vermek veyorumlamak için verdiğiniz Sofram penceresine girerek işlemi yapabilirsiniz.Siparişinizin açıldığı pencerede 1-10 arası bir skalaya görehız-servis-lezzet-fiyat-memnuniyet için puanlayabilir ve eğer varsa yorumunuzuyazabilirsiniz. Satıcı olarak;aldığınız siparişlere puan vermek ve yorumlamakiçin Siparişlerim penceresine girerek Alıcı hakkında nezaket ve saygı kurallarıiçin puanlayabilir ve eğer varsa yorumunuzu yazabilirsiniz. Puanlama ve yorumlarbir sonraki alışveriş için Alıcı ve Satıcı Üyeler hakkında fikir verecektir.

18.Yemeklerin Kontrolü Nasıl Sağlanacak?

Yemeklerin kalitesi tamamen Satıcı Üyeninyasal sorumluluğundadır. Ayrıca Gıda Mühendisimiz tarafındankontrol edilecektir. Ek olarak Satıcı Üyenin profil sayfasını inceleyiphakkında yapılan yorumları okuyarak ve puanlamaları görerek kendideğerlendirmenizi yapabilirsiniz. Siz de bir alışveriş yaptığınızda yapacağınızyorumlar Satıcı Üyeler için referans, Alıcı Üyeler için değerlendirme kolaylığısağlayacaktır.Her Satıcı Üyemiz kendi ailesine yedirmediği yemeği satışaçıkarmayacağına dair güven ve teminat verecektir. Bizler komşumuzun yemeğinisoframıza alacağımız için yemek kontrolü ve hijyeni konusunda hassasiyetgösterileceğine inanıyoruz.

19.Satıcı Üyeler için Belge/Sertifika Olacak mı?

Üye olan her satıcı için bulunduğu şehirdeki belediye veya toplum merkezleriaracılığıyla hijyen,sağlık, kalite, gastronomi gibi konularda eğitimler vermeyiöngörmekteyiz ve bu eğitimleri başarıyla gerçekleştirdiğine dair sertifikalarvereceğiz. Eğitimin bizleri daha ileriye götüreceğini bilerek daima eğitimlegelişmeyi ve ilerlemeyi sağlayacağız.

20. Ödeme Sistemi Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

 

Ödeme sistemi güvenliğiiçin pazar yeri kanununa uygunolarak yapılmaktadır. Kredi kartları bilgileriniz güvenli ödeme sistemimiz tarafındankorunacaktır. Hiçbir çalışanımız bu bilgileri göremeyecektir.

 

21. Online Kredi Kartım İle İlgili İşlemler Nelerdir?

 

Siparişinizi iptal etmeniz durumunda siparişinizin tutarı Satıcı onayı ilehemen iade edilmektedir fakat iadenin ekstrenize yansıması bankanıza bağlıolarak değişiklik gösterebilir. İade koşullarında Ortaksofra.com her türlü hakkasahiptir.

 

22. Cüzdanım Penceresi Nedir?

 

Satıcı Üyelerin sattıkları yemeklerden aldığı paylarınyükleneceği sistemdir. Cüzdanımpenceresi her Satıcı Üyenin bankasıdır. Satılanyemeklerin yüzde 10’u hizmetbedeli olarak kesildikten sonra kalan tutar anındaCüzdanım hesabına  yüklenecektir. Satıcılar diledikleri zaman aldıkları payıhesaplarından çekebilirler.

 

23. Sattığım Yemekler için Vergi Ödeyecekmiyim/Fatura Kesecek miyim?

 

Ortaksofra.com sisteminde satış yapan herkes bir şirketgibi yükümlülüklere sahiptir. Ancak evde üretim yapanlara yönelik yasalistisnalardan yararlanabilirsiniz. Yasalarda belirtilenkoşullar dışında ev yemeklerinin satışı için herhangi bir vergi alınmamaktadır.Fatura kesmenize gerek kalmamaktadır.

 

24. Nakit Ödemede Hizmet Bedeli Nasıl Sağlanacak?

 

Nakit ödeme işlemigerçekleşince sistem otomatik olaraksatışı yapan Satıcı Üyenin Cüzdanım hesabından, ödenen nakit tutarın yüzde 10’umiktarında hizmet bedeli alacaktır.Cüzdanım hesabında yeterli miktar olamamasıdurumunda ise hizmet bedeli daha sonra Satıcı Üyeye bildirilerek sağlanacaktır.

 

25. Ortaksofra İle İletişim?

 

Aklınıza takılan tüm sorularla ilgili ana sayfamızdayer alan iletişim bilgilerini kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz. Memnuniyetinizve hızlı çözüm için en kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber bültenimize abone ol